
Antallet af bilister, der bliver taget med stoffer i blodet i trafikken, er steget voldsomt de seneste to år. Det viser nye tal fra Århus.
For to år siden tog Østjyllands Politi omkring 20 personer for at køre med euforiserende stoffer i blodet. I år tallet allerede taget 128.
Nemmere at teste
- Det skyldes, at vi har fået nye metoder til at måle, om førerne er påvirkede - og fordi vi har indført en politik med nul tolerance, siger vagtchef Dan Homann fra Østjyllands Politi til Jyllands-Posten.
Antallet er steget
De fleste, vi tager, er påvirket af hash, men mange også af amfetamin og andre stoffer.
Kører godt på stoffer
Mange bilister tror åbenbart, at de kører ganske fint bil, selvom de er påvirkede af stoffer. Men den teori skyder politimanden en hvid pind efter.
- Man er præcis lige så dårlig til at køre bil, når man er påvirket af stoffer, som når man har drukket. Men når det gælder stoffer, har vi dog ikke noget, der minder om promillegrænsen.
Vi fører i stedet en nultolerance-politik, og det giver Homann også som en af forklaringerne på den voldsomme stigning.